![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i40438a262ea7a29a/version/1625678724/image.jpg)
Πολλά ήταν τα μηνύματα που δεχτήκαμε από φίλους το τελευταίο 24ωρο μετά την αύξηση των κρουσμάτων στην Ελλάδα σε συνδυασμό με τις καλοκαιρινές διακοπές.
Η ανησυχία αφορά κυρίως την καραντίνα. Δηλαδή αν θα πρέπει όποιος επιστρέφει από την Ελλάδα στην Γερμανία να μπει σε καραντίνα αν η Ελλάδα θεωρηθεί το επόμενο διάστημα "επικίνδυνη" χώρα (από το RKI).
Θέμα καραντίνας για όσους επιστρέφουν από μια χώρα που θεωρείται "Risikogebiet" πρακτικά δεν υπάρχει και αυτό επειδή δίνεται η δυνατότητα με προηγούμενο τεστ της απαλλαγής από την υποχρέωση της καραντίνας.
Οι μόνες αλλαγές θα ήταν η υποχρεωτική συμπλήρωση της γερμανικής φόρμας επιβάτη και το τεστ και σ όσους επιστρέψουν με ΙΧ (όπως ήταν πριν ένα μήνα όταν η Ελλάδα ήταν στην κατηγορία των "επικίνδυνων χωρών".
Ένα άλλο θέμα που τέθηκε αρκετές φορές στα μηνύματα που λάβαμε ήταν αν υπάρχει περίπτωση να απαγορευτεί η είσοδος στην Γερμανία στους Έλληνες αν η Ελλάδα θεωρηθεί χώρα "παραλλαγής του του βασικού στελέχους του ιού" (Virusvariante)ή χώρα «μεγάλου αριθμού κρουσμάτων» (Hochinzidenzgebiet).
Η Γερμανία όπως κάθε χώρα μπορεί να απαγορεύσει την είσοδο τουριστών στην χώρα τους. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρόκειται να απαγορεύσει την επιστροφή Γερμανών πολιτών ή μονίμων κατοίκων της Γερμανίας (βλέπε παράδειγμα με Πορτογαλία).
Συμπέρασμα: Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όλα θα πάνε καλά, και στην Ελλάδα θα πάμε και όμορφες διακοπές θα έχουμε.
ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ