![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/ia346b3a4cedc241a/version/1651339086/image.jpg)
Από τη Δευτέρα καταργείται το τεστ στα σχολεία και νηπιαγωγεία.
Αν όμως ένας μαθητής (νήπιο) βρεθεί θετικός στον ιό πρέπει να μείνει στο σπίτι. Η απομόνωση διαρκεί 5 μέρες και εφόσον για 48 ώρες δεν υπάρχουν συμπτώματα. Το αργότερο σε δέκα μέρες ολοκληρώνεται η καραντίνα αυτόματα. Δεν χρειάζεται πλέον νέο τεστ μετά το τέλος της καραντίνας (ούτε μετά τις 5 ούτε μετά τις 10 μέρες).
Η "επαφή" με ένα άτομο/μαθητή που έχει διαπιστωθεί θετικό στον ιό δεν χρειάζεται να μπει σε απομόνωση. Μπορεί να συνεχίσει να επισκέπτεται το σχολείο / νηπιαγωγείο